Moja droga od bezstronności do wielostronności w mediacji

Pamiętam jak kilka lat temu w zachwycie poznawałam tajniki mediacji sądowych. Jak z rzeczywistości wydziału matematyki i informatyki przeniosłam się na salę warsztatową i… nie wiedziałam co tu się dzieje  Piękno przejścia ze świata uniwersyteckich twierdzeń i dowodów, do świata warsztatowego opowiem może innym razem. Dzisiaj chciałam podzielić się tym, co mnie zatrzymało, ewoluowało i, w końcowej fazie, zachwyciło w kontekście jednej zasady mediacji.

Akt 1
Mowa o bezstronności. Idea jest dość prosta i ma być wspierająca dla procesu mediacji. Chodzi o to, by mediator nie brał strony żadnej z zaangażowanych w mediację osób. To ma pomóc w zachowaniu równości każdej perspektywy, równości każdego człowieka na spotkaniu. W moim osobistym odczuciu ma też pomóc w tym, by mediator „nie siał” swoimi przekonaniami podczas mediacji. Bo to, co działa dla mediatora, nie musi działać dla zaangażowanych stron. Jak coś mediatora odpala podczas sesji, to niech idzie na superwizję. Na sali ma być bezstronny. Ma to dla mnie dużo sensu.
Jednocześnie mój mózg nie lubi braku  BEZstronność. No dobra. To jak nie ma stron to co jest? BEZ dla mnie jest o jakimś oddzieleniu i nawet jak na poziomie racjonalnym wiem, że chodzi o widzenie obu perspektyw i równość, to dla mnie to słowo „haczy”. Trochę jak z tym, by prośby wyrażać w taki sposób, by mówić czego chcemy, a nie czego nie chcemy. Tak tutaj. Wiem, czego nie robić – nie być stronniczym. Co zatem robić?

Akt 2
Kilka miesiędzy późiej, jako mediatorka stażystka siedzę na warsztatach z błędnych kół w pracy z parą (prowadzi je Agnieszka Olszewska) i słyszę, że bezstronność dla prowadzącej jest o tym, że mediator słuchając jednej strony widzi jej perspektywę. Niejako metaforycznie „staje za krzesłem danej osoby” i widzi jak sytuacja wygląda z jej perspektywy. Przy każdym uczestniku, gdy go słucha, metaforycznie staje za krzesłem i widzi „Mmmm… Tak ta sytuacja wygląda u Ciebie. To jest dla Ciebie ważne.” Było to dla mnie odkrywcze, świeże i zapełniło lukę w rozumieniu. W końcu pojawiło się COŚ w miejsce braku i tego BEZu. Pojawiło się widzenie każdej z pesrpektyw jako równoprawnej.

Akt 3
Szukam swojego mediacyjnego miejsca. Trafiam na Porozumienie bez Przemocy, na warsztaty, studia, całe cykle. Szukam, badam co jest moje, w co wierzę i czemu ufam. Patrzę co działa, a co nie.

Akt 4 ostatni
Ląduję w Ojrzanowie na „Thriving Through Conflikts” z Duke Duchscherer (nie podejmę się odmiany). Warsztaty na których Duke dzielił się swoim doświadczeniem w prowadzeniu Kręgów Naprawczych. Jedno z najważniejszych spotkań w moim życiu. Obfite w wiele doświadczeń, zachwytów i odkryć. W kontekście dzisiejszego tekstu podzielę się jednym słowem – wielostronność (ang. multi-partial/ poly-partial). Słowo, które idealnie oddaje to, czego poszukiwałam za bezstronnością w mediacji. W materiałach z warsztatów można przeczytać, że wielostronność facylitatora kręgu naprawczego oznacza jego równe zaangażowanie w to, by każdy z uczestników miał równy dostęp do tego, by być usłyszanym z tym co jest dla niego ważne, a w konsekwencji by każdy z uczestników miał równy dostęp do możliwości zaspokojenia swoich potrzeb poprzez wypracowane rozwiązanie. Jednakowy poziom zaangażowania mediatora dla każdej ze stron. Dla mnie w tym słowie jest esencja. Już nie mówię o BEZstronności, którą ja słyszę jak brak czegoś. Mówię o wypełnieniu. O widzeniu człowieka z jego wartościami, stawiania wszystkich uczestników w równej ważności i równym zaangażowaniu dla każdego z uczestników. Takie patrzenie na ten aspekt mediacji podoba mi się najbardziej.
Jest w tym idea „i to… i to…”. Idea łącząca, pokazująca obraz w pełni tego jak jest, bez oddzielenia. Postawienie każdej z perspektyw na równi i danie osobom możliwości zobaczenia wzajemnie siebie i sytuacji w pełnym obrazie. I ten pełen obraz pomagam odkryć z równym zaangażowaniem dla każdego kawałka 

JZ

Obraz z pixabay.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.